top of page

Dotacja na zakup książek do biblioteki szkolnej

Miło nam poinformować, że do biblioteki szkolnej Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Tuszynie zakupiono aż 223 vol. książek za kwotę 3100 zł w ramach programu ,,Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Liceum Ogólnokształcącym w Tuszynie realizowano na podstawie § 11 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (Dz.U. poz. 1667).

 

Priorytet 3 programu: „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”, obejmuje następujące cele:

- wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów,

- zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek,

- wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych,

- rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi.

 

W ramach Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa w szkole zrealizowano następujące działania:

 

1. Przeprowadzona została ankieta wśród młodzieży szkoły nt. zainteresowań czytelniczych. Młodzież w ankietach przedstawiła swoje preferencje czytelnicze, określając książki, jakie chętnie lubi czytać jak również chętnie poleciłaby swoim koleżankom i kolegom.

2. Przy planowaniu zakupu listy książek, które miały powiększyć księgozbiór biblioteki opiniowano z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tuszynie w sprawie zakupu nowości czytelniczych. Zapoznano się z nowościami czytelniczymi oraz przekazano pisemną listę książek, które są najchętniej czytane przez młodzież. Wymiana informacji odbywała się poprzez wizyty w Miejskiej Bibliotece przez bibliotekarza szkoły jak również poprzez rozmowy młodzieży z Samorządu Uczniowskiego.

3. Przed zakupem książek zasięgnięta została również opinia Rady Rodziców. W miesiącach wrześniu konsultacje o liście zakupu konsultowane były podczas spotkań z Rodzicami.

4. Zakup nowości wydawniczych (książek nie będących podręcznikami) - w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Do biblioteki szkolnej Liceum Ogólnokształcącego w Tuszynie zakupiono 223 vol. książek za kwotę 3100 zł.

Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 156 lektur szkolnych. Uzupełniono wiele brakujących lektur z obowiązkowego, podstawowego kanonu, ale także zakupiono nowe z kanonu rozszerzonego, umożliwiając młodzieży przygotowanie się do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

 

5. Popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów poprzez następujące wydarzenia:

 

  • Uczniowie rekomendowali książki warte przeczytania i zachęcali innych do sięgnięcia po nią. Polecali książki, które sami ostatnio przeczytali a także te, które przeczytali w przeszłości a wywarły na nich duże wrażenie. Umieszczali swoje recenzje i propozycje na tablicy przy bibliotece zachęcając w ten sposób innych uczniów szkoły do sięgnięcia po nią. Największą popularnością cieszyły się książki o przyjaźni i miłości, ale także pojawiały się tytuły sensacyjne i kryminalne.

 

  • „Bestsellery szkolnej biblioteki” - comiesięczna publikacja bestsellerów. Biblioteka szkolna przedstawiała krótką rekomendację kilkunastu książek z nowości wydawniczych. Uczniowie wybierali książkę miesiąca, swoją recenzję zamieszczali na tablicy na szkolnym korytarzu, zachęcając pozostałych uczniów do przeczytania szkolnego bestselleru miesiąca.

 

  • „Magiczny świat fantasy”. Wystawa. Uczniowie, przy pomocy bibliotekarza, przygotowali w czytelni biblioteki szkolnej wystawę dotyczącą magicznej literatury fantasy. Wybierali te pozycje, które uważali za najciekawsze i cieszące się największą popularnością wśród młodzieży. Opracowywali materiał tekstowy i graficzny dotyczący m.in. historii gatunku, biografii pisarzy. Wśród propozycji młodzieży znalazły się polscy pisarze tacy jak np. Andrzej Sapkowski – Wiedźmin, Jacek Dukaj – LUD, opowiadania, jak i zagraniczni klasycy i ich dzieła:J. R. R. Tolkien.

 

  • Uczniowie i nauczyciele, raz w miesiącu, w ramach godziny z wychowawcą, czytali fragmenty książek ze zbiorów bibliotecznych. Pozycje proponowali i wybierali poszczególni uczniowie, tak aby każdy mógł przedstawić na forum klasy swoją propozycję. Najczęściej była to klasyka literatury polskiej, jak np. „Lalka” Bolesława Prusa, „Moralność Pani Dulskiej” Zofii Nałkowskiej.

 

  • „I kto to mówi”? Konkurs szkolny, zorganizowany i przeprowadzony dla chętnej młodzieży poszczególnych klas, który miał za zadanie pogłębiać wiedzę na temat bohaterów literackich. Nauczyciele przekazali uczniom tytuły lektur, z których pochodziły cytaty a zadaniem uczniów było odpowiedzieć skąd pochodził dany tekst.

 

  • Wycieczka - do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Centrum Nauki i Techniki EC1. Młodzież zwiedzała Wojewódzką Bibliotekę w Łodzi, poznała różnego rodzaju katalogi, możliwości z nich korzystania a także mogła poznać miejsca niedostępne na co dzień dla czytelników. Licealiści mogli przekonać się, dlaczego warto korzystać z bogatego księgozbioru łódzkiej książnicy. Równie ciekawą atrakcją okazało się przejście trzema ścieżkami edukacyjnymi w EC1, poświęconym takim tematom jak przetwarzanie energii, rozwój wiedzy i cywilizacji oraz tajemnic mikro i makro świata.

 

  • „W krainie łagodności”- Wieczór Poezji. Wędrówkę przez najpiękniejsze motywy poetyckie poprowadzili uczniowie, przygotowali teksty, oprawę muzyczną i zaprezentowali własną interpretację utworów. Ze względów organizacyjnych, Wieczór Poezji odbył się w godzinach południowych ale nie przeszkadzało to, bo piękna poezja wprowadzała w zadumę a muzyka koiła duszę. W przedstawieniu wykorzystano utwory romantyczne różnych okresów literackich od Mickiewicza, Słowackiego po Gałczyńskiego czy Szymborską.

 

  • Na korytarzu szkolnym został zorganizowany kącik ciekawej książki. Jest to stałe miejsce dla amatora dobrej książki. Wygodne fotele zachęcały do zanurzenia się w nim w raz z ciekawą lekturą i przeniesienia się w inny świat choć na chwilę. Młodzież chętnie korzystała z relaksu z książką, która zagościła już na dobre do naszej szkoły.

 

  • Szkoła nie musi kojarzyć się jedynie z siedzeniem w ławkach. W nocy z 26 na 27 października 2018r.odbyła się w naszym liceum „noc filmowa” (w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli od 20.00 w piątek do 7.00 w sobotę). Ów maraton przyciągnął dość liczną grupę uczennic i uczniów, którzy nie tylko oddali się przyjemności oglądania filmów. Taka noc, to czas spędzony z przyjaciółmi ze szkoły i z najlepszymi filmowymi dziełami, poprzedzona prelekcją zachęcającą do przeczytania książki.

 

  • „Narodowe czytanie”. Udział w akcji wzięli uczniowie i nauczyciel naszej szkoły. Działanie prowadzone było we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Tuszynie. Uczniowie przygotowali fragmenty „Przedwiośnia” St. Żeromskiego.

  • „Książka łączy pokolenia” Nasza propozycja uczestniczenia w spotkaniach z pensjonariuszami Domu Seniora spotkała się z aprobatą jak i dużym zainteresowaniem. Uczniowie liceum odwiedzali seniorów w Dziennym Domu Senior Wigor w Tuszynie z ciekawą książką, którą czytali a potem rozmawiali o literaturze, przeczytanych fragmentach. Młodzież licealna bardzo często przekraczała próg Przedszkola Miejskiego, które mieści się w tym samym budynku co Liceum Ogólnokształcące aby przenosić dzieci w świat baśni i legend.

 

  • Współpraca z Miejska Biblioteką Publiczną. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z edukacji czytelniczej i medialnej. Pracowali na materiałach zgromadzonych w dziale Regionalia Biblioteki Miejskiej i Szkolnej. Bibliotekarz szkolny zapoznał uczniów z zasadami tworzenia bibliografii załącznikowej a uczniowie mieli za zadanie w taki sposób uporządkować zgromadzone materiały dotyczące całego dużego działu Regionalia.

 

  • Uczniowie zrealizowali dwa projekty przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. Klasa biorąca udział w projektach podzielona została na dwie grupy, jedną turystyczną a drugą ekonomiczną. Grupa turystyczna opracowała najciekawsze miejsca Gminy a grupa ekonomiczna, skupiła się na finansowym wkładzie przy zwiedzaniu zaproponowanych najciekawszych zakątków. Prezentacja projektów miała miejsce na terenie szkoły.

 

  • Współpraca z parafią. Akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły Jana Pawła II w Kościele Parafialnym św. Witalisa w Tuszynie. Uroczysta msza odbyła się o godzinie 12.00, podczas której uczniowie naszej szkoły przedstawili program muzyczno- słowny poświęcony św. Janowi Pawłowi II, swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.

 

  • Szkolny konkurs inscenizacji. Konkurs zorganizowany dla młodzieży wszystkich klas LO, którzy rywalizowali ze sobą o tytuł Mistrza Słowa i Mistrza Interpretacji. Uczniowie przygotowali wybrane fragmenty z literatury polskiej i zaprezentowali je przed forum szkolnym, organizatorami i pozostałymi uczestnikami konkursu.. Uczniowie przygotowali scenariusz i rekwizyty. Konkurs przeprowadzono podczas szkolnych otrzęsin pierwszoklasistów. Wszyscy doskonale się bawili.

 

 

    Wnioski z realizacji programu:

  • wzbogacenie księgozbioru nie tylko o lektury szkolne, ale także książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami młodych czytelników;

  • wzrost czytelnictwa i zainteresowania książkami;

  • nowe książki są wyeksponowane w bibliotece szkolnej a młodzież zachęcana do sięgania po nie;

  • powodzenie Programu skłania do kontynuowania zadań z zakresu rozwoju i propagowania rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży.

 

                                                                                                            Lidia Orlicz – nauczyciel bibliotekarz

bottom of page